Tato stránka používá tzv. cookies, malé soubory uložené ve Vašem počítači, které umožňují plnou funkcionalitu poskytování obsahu. Tím, že tyto stránky dále používáte, dáváte svůj souhlas s použitím cookies v souladu s Podmínkami užití.

Rozumím

Rizika při koupi domu v exekuci

11. 11. 2013

Dobrý den, jaké je riziko při koupi domu v exekuci? Může padnout i na nové majitele? 

 

12. 11. 2013 Jana Kubíková

Vážený pane/paní,

Děkujeme za Váš dotaz. Téma exekuce je velmi rozsáhlé.

Nejdříve tedy k Vaší první otázce.

Nákup nemovitosti od zadluženého vlastníka může být někdy supervýhodný. Není však bez rizik. Získat peníze a umořit dluh je pro mnohé lidi taková nutnost, že jsou ochotni prodat nemovitost za nižší cenu než je reálná tržní, což je tedy pro kupujícího spíše výhodou.

Na druhou stranu pokud někdo dluží a nechal situaci dojít až k exekučnímu příkazu k prodeji, nebo dokonce k nařízení dražby, jde zpravidla o člověka, který dluží na mnoha místech. Spolehnout se na sliby a tvrzení notorického dlužníka se nevyplácí. Řečem, že žádné další dluhy či smlouvy zatěžující nemovitost neexistují, nelze naprosto věřit. Tito lidé často pořádně nevědí, co podepsali a jaké závazky na sebe vzali. Bývá jen otázkou času, kdy se na listu vlastnictví v katastru objeví další exekuce, které budete muset vyplatit, abyste nemovitost mohli převést na sebe. Je tedy potřeba připravit se dopředu a provést co nejpodrobnější analýzu dluhů. Tedy prověřit si majitele na úřadech a ve všech dostupných příslušných registrech:

potvrzení o bezdlužnosti (finanční úřad, správa sociálního pojištění, zdravotní pojišovna)
přehled soudních řízení
registry dlužníků
CEE – Centrální evidence exekucí
Odpověď k Vaší druhé otázce.

Ano, můžete se dostat do situace, kdy koupíte nemovitost, přitom Vy sám/sama nedlužíte ani korunu, ale dluhy měl ten, kdo Vám nemovitost prodal, vklad do katastru byl povolen a Vy jako nový vlastník zapsán na list vlastnictví. Teprve následně poté, doručí exekutor katastrálnímu úřadu „exekuční příkaz k prodeji nemovitosti“ a katastrální úřad má povinnost tento exekuční příkaz zapsat poznámkou, a to i přesto, že je již zapsán nový vlastník odlišný od povinného, dlužníka, nebo exekuční příkaz se vztahuje k nemovité věci. Potom máte asi dvě možnosti. U první varianty se bude zjišovat, zda v momentě podání návrhu na vklad jejího vlastnického práva do katastru nemovitostí bývalý majitel mohl s nemovitostí nakládat, zda už na nemovitost vydán exekuční příkaz atd. – tedy běh na dlouhou tra se značně nejistým výsledkem. Ve finále můžete přijít o nemovitost i o peníze, které jste za něj zaplatil/zaplatila. Druhou možností je zaplatit dluh za bývalého majitele a pokusit se pak peníze vysoudit na něm. Nákup se Vám tak prodraží o dluhy dlužníka. Šance je také malá, ale v tomto případě Vám alespoň zůstane koupená nemovitost.

U takových rizikových obchodů doporučuje mít silné nervy, sociální inteligenci, dobré právníky nebo renovovanou realitní kancelář s dlouholetými zkušenostmi a nikdy nic nepodceňovat, nebo o své peníze můžete přijít.

Pokud se Váš dotaz týkal vlastní zkušenosti nebo Vašich blízkých a nevíte si rady s řešením dané situace, přijďte se k nám „bezplatně“ poradit. Poradíme Vám, jak danou věc řešit. Minimalizujeme rizika a pomůžeme i s právní stránkou. Bude se Vám věnovat tým profesionálních odborníků. Navštívit nás můžete v následujících pobočkách: v Kyjově, Hodoníně, ve Veselí nad Moravou a popř. i v Uherském Hradišti.

27. 03. 2014 Michaela Goliášová

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda lze tato rizika očekávat i při kooupi nemovitosti v exekuční dražbě. Existuje reálná možnost, že člověk nemovitost vydraží, zaplatí a stejně o ni přijde? Děkuji za odpověď

15. 06. 2015 Roman

Nevíte jak je to s exekucema na nemovitosti? Jak rychle to jde a jakej je celej proces?

16. 06. 2015 Michal Nejedlý

Ahoj, my bydlime v malým měste, kde se všechno hned ví, takže je tady jedna rodina, která má na bytě exekuci. A Nejdřív se tam byly podívat zájemci a ten byt jde do dražby za co nejmenší cenu tuším že za 150 tisíc a v té dražbě se může vyšplhat nahoru a z těch pěnez jde něco jim a hlavně hodně na ty exekuce a pak samo na provizi RJ

17. 06. 2015 Petr Kratochvíl

já mám zas zkušenost, že se ty domy, byty vykupujou ty RK a pak se vyplatí majitel a tu užje ta cena menší

19. 06. 2015 mildahouf

někteří lidi to zkouší prodat sami a vše stihnout před exekucí před poslední lhůtou

21. 06. 2015 Roman

díky a nějaký typ na realitky, kdo tohle děla a neokrade ? Vím, že stíživé situace lidí se hodně těží

23. 06. 2015 Michal Nejedlý

jo tak to ti nepovím, žádný transparent jim nikde nevysel

23. 06. 2015 Petr Kratochvíl

já jsem z Prahy- Prosek a tady to dělá nebo já slyšel o Profinemi invest

24. 06. 2015 Roman

a to máš nějaký konkrétní zkušenosti? Osobní nebo zprostředkované

25. 06. 2015 Petr Kratochvíl

osobní naštěstí ne, ale spadl mi do toho dobrej kámoš a vím, že mu Profinemo zachránilo prdel.

25. 06. 2015 Roman

tak děkuji najdu si to Profinemo na netu a kouknu na další ohlasy..


Odpovědět na dotaz


(podrobné informace)