Tato stránka používá tzv. cookies, malé soubory uložené ve Vašem počítači, které umožňují plnou funkcionalitu poskytování obsahu. Tím, že tyto stránky dále používáte, dáváte svůj souhlas s použitím cookies v souladu s Podmínkami užití.

Rozumím

Prodej pozemku ve spoluvlastnictví

04. 09. 2017 Adam Minařík

Dobrý den, se sourozencem vlastníme spolu pozemek - pole. Bohužel nevycházíme dobře. Prosím Vás, pokud se sestra rozhodne svůj podíl prodat, dozvím se o tom nějak já?Budu přítomen při výměření pozemku? Mám strach, aby neprodala lepší část pole.Nevím,jak se pozemek vyměřuje, když je více majitelů. Moc děkuji.

04. 09. 2017 Adam Minařík

Pozemek jsme získali v dědickém řízení, ale už je to delší doba - 6 let.

18. 09. 2017 Markéta Kolaciová

Dobrý den, Vaše sestra může v tento moment prodávat pouze spoluvlastnický podíl, nikoliv určitou část pozemku (přední či zadní část, levou či pravou polovinu). O prodeji Vás v případě prodeje do 31.12.2017 nemusí informovat a podíl může prodat třetí osobě bez Vašeho vědomí. Od 1.1.2018 budete mít předkupní právo, tj. musí spoluvlastnický podíl v případě prodeje nabídnout nejdříve Vám, jinak se můžete domáhat relativní neplatnosti. V případě, že by se dělal geometrický plán a Vaše sestra tak chtěla prodat určitou část pozemku (třeba se stromy), musel byste být účastníkem dohody o vypořádání podílového spoluvlastnictví, kde byste se dohodli, že z jednoho pozemku se stanou dva a ona si se svým může disponovat dle svého uvážení.


Odpovědět na dotaz


(podrobné informace)