Tato stránka používá tzv. cookies, malé soubory uložené ve Vašem počítači, které umožňují plnou funkcionalitu poskytování obsahu. Tím, že tyto stránky dále používáte, dáváte svůj souhlas s použitím cookies v souladu s Podmínkami užití.

Rozumím

Prodej spoluvlastnickeho podílu na domě

22. 05. 2017 Markéta Č.

Dobrý den, v roce 2012 mi zemřel otec a já, bratr a matka jsme zdědili každý 1/3 domu s pozemky. Dědické řízení bylo skončeno v roce 2014. V domě bydlíme všichni a máme zde trvalé bydliště. Matka obývá vrchní patro, bratr polovinu spodního a já s manželem a dětmi jsme si zrenovovali druhou polovinu přízemí. Matka s bratrem nám ale začali dělat naschvály a situace už je tak neúnosná, že se chceme s manželem odstěhovat a mou 1/3 domu prodat. Matka s bratrem mi k tomu sdělili, že se klidně můžeme vystěhovat ale že oni mě vyplatit nehodlají a že bez jejich souhlasu stejně s mou třetinou nemohu nic dělat. Jak mohu v tomto případě postupovat? Opravdu nelze podíl prodat bez jejich souhlasu? Děkuji za informace.

22. 05. 2017 Markéta Kolaciová

Dobrý den, prodej spoluvlastnického podílu na domě je všeobecně problém. Obávám se, že cizí osoba Vaši 1/3 domu nekoupí, neboť další užívání nemovitosti by bylo pro ni v kombinaci s ostatními spoluvlastníky téměř nemožné. Samozřejmě by byla lepší dohoda, tj. nabídnout Váš spoluvlastnický podíl zbylým spoluvlastníkům, což dnes občanský zákoník zatím nenařizuje, nicméně počínaje dnem 1.1.2018 budou mít podíloví spoluvlastníci předkupní právo, tzn. v případě prodeje třetí osobě budete muset Váš spoluvlastnický podíl za stejnou cenu nabídnout nejdříve zbylým podílovým spoluvlastníkům. Nejzazší variantou je pak soudní cesta, nicméně vždy je lepší, a to už z důvodu úspory financí i času, domluva. S pozdravem Kolaciová

22. 05. 2017 Markéta Č.

Děkuji za informace. Bohužel, jak už jsem uvedla výše, matka s bratrem mi řekli, že podíl neodkoupí a zároveň nedají ani souhlas k případnému prodeji, takže se prý mohu vystěhovat, ale neuvidím od nich ani korunu.


Odpovědět na dotaz


(podrobné informace)