Po vlastním bydlení nejspíš touží každý, ale každý z nás má jiné možnosti financování. Jednou z těchto možností je hypoteční úvěr, druhou úvěr ze stavebního spoření, třetí možností je kombinace obojího. Jak hypoteční úvěr, tak úvěr ze stavebního spoření má své plusy, ale i mínusy.
Hypotéka:
úvěr ze stavebního spoření:
Prvním krokem je vždy zhodnocení představ, požadavků a možností klienta s přihlédnutím k věku (úvěr má být splacen ve většině případů do 70 let věku) a na jejich základě výběr vhodného způsobu financování. Je možné provést tzv. „předschválení“, kdy do 24 hodin již klient ví, zda je reálné pokračovat ve vyřizování úvěru. Následně klient dostane přesné pokyny a seznam dokladů požadovaných k vyřízení úvěru. Po schválení úvěru společně podepíšeme úvěrové, případně zástavní smlouvy a po splnění podmínek uvedených v úvěrové smlouvě, což je zpravidla vklad zástavního práva banky k zastavované nemovitosti do katastru, můžete čerpat finance.
Každý případ je zpracováván individuálně, vždy je brán na zřetel především zájem klienta.
Výhodou úvěru je okamžitý nákup a užívání vlastního bydlení bez nutnosti dlouholetého spoření, získání úvěru až do 100% hodnoty nemovitosti, možnost odpisu úroků od základu daně z příjmu a v neposlední řadě přizpůsobitelná doba splatnosti, která snižuje zatížení rodinného rozpočtu.
V současné době se projevuje význam hypotečních úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření zejména v oblasti bydlení, kde napomáhají zlepšující se situaci na trhu s byty. Růst reálných příjmů, pokles úrokových sazeb a zachování státní podpory vedly k rozšíření okruhu lidí, kteří si snáz mohou dovolit vlastní bydlení. Lze sledovat dopady, jako například pokles tržního nájemného, když výhodné ekonomické podmínky pro úvěry nutí pronajímatele snižovat nájemné. V situaci, kdy se splátka úvěru blíží tržnímu nájemnému, je vlastnické bydlení preferováno a klesá tak zájem o bydlení v nájmu za stejné peníze. Očekávání vkládaná do úvěrů jsou tak pomalu naplňována.
Možností, jak získat peníze na financování Vašeho bytu či domu je celá řada, ale rozdíly v nich jsou velké.
Než se rozhodnete, který způsob zvolíte, doporučujeme seznámit se s nabídkou a radami odborníka – finančního poradce.